Temel Kavramlar

 

IŞIK AKISI

Bir ışık kaynağından birim zamanda her doğrultuda çıkan ışık miktarı olarak tanımlanabilir. Birimi Lümen(lm)’dir. Örneğin 60W gücündeki standart E27 duylu bir ampulün ışık akısı 820lm iken 70W metal halide bir ampulun ortalama ışık akısı 6600lm’dir.

IŞIK ŞİDDETİ

Özetle yönlendirilmiş ışık akısı miktarıdır. Birimi Candela(cd)’dır. Farklı açılarda reflekte edilmiş aynı ışık kaynağının ışık şiddetleri farklı olur. Örneğin 75W/24° QR111 ampul 5300cd iken aynı ampul tipinin 45° reflekte edilmiş olan versiyonunda bu değer 2000cd’dır. Nümerik olarak bakıldığında anlaşılacağı üzere açı büyüdükçe yoğunluk azalmaktadır.

 

AYDINLIK DÜZEYİ

Reflekte olan ya da olmayan herhangi bir ışık kaynağından birim alana düşen ışık akısı toplamıdır. Birimi lux’tür. Aydınlık düzeyi ölçülmek istenen nokta luxmetre denilen ölçü aleti ile ölçülebilir. Luxmetre ile ölçülmek istenen mekanın özelliğine göre ölçüm farklı şekillerde ölçülmelidir. Örneğin mekan bir ofis gibi çalışma ortamı ise ölçüm yüksekliği ortalama yerden 75cm yukarıda olmalıdır ki bu çalışma alanları ile aynı yüksekliğe karşılık gelir. Mağazalarda tefriş bölgeleri ölçülecek ise lüxmetre direk olarak tefriş edilen ürün üzerinden ölçüm yapmak durumundadır. Bu nedenle luxmetreler ortamdaki ortalama değerleri değil noktasal ölçümleri gerçekleştirebilirler. Ortalama değerler ise çeşitli hesap ve ölçme metodları ile bulunabilir.

 

 

IŞIK VERİMLİLİĞİ

Bir ışık kaynağının 1W’lık enerjiyi tüketmesi ile verdiği ışık akısı miktarı bize bu ışık kaynağının verimliliğini gösterir. 820lm ve 60W olan bir ampulün ışık verimliliği; 820/60= 13,66lm/W iken 6600lm ve 70W olan diğer bir ampulün verimliliği; 6600/70= 94,28lm/W olur.

Bir ampulde verimliliğin yüksek olması, ampulü tercih etme sebeplerimiz arasındadır. Verimliliği yüksek ampullerin işletme maliyetleri de düşük olmaktadır. Burada esas amaç az enerji harcayarak optimum ışık gücünü elde etmektir.

 

RENK SICAKLIĞI

Renk sıcaklığı, bir ışık kaynağının sağladığı ışığın renk tonudur. Birimi Kelvin(K)’dir.

3300K ve alt değerlerde sıcak tonlar hakimdir. Değer azaldıkça tonlar yavaş yavaş sarıdan turuncuya ve daha sonra kırmızıya geçiş yapar.

3300K ile 5300K değerleri arasında ılık renkler hakimdir. Bu değerler arasında baskın renk beyazdır.

5300K değerinden yukarıya çıkıldığında ise renklerde soğuma etkisi görülür. Beyaz tona mavi tonlar karışmaya başlar.

İLETİŞİM

Adres: Adalet mah. Manas Bulvarı. No: 47/B
Folkart Towers A Kule K.26 D.2601 Bayraklı/İzmir
Telefon: 0530 820 61 10
Email: info@bylux.com.tr

BÜLTEN ABONELİĞİ

Mail Bültenimize Abone Olun. Yeni Ürünlerden ve Hizmetlerden Haberdar Olun.